Polish English German

Rejestracja

Telefon:
Tarnobrzeg (+48) 15 822 98 59
Łańcut (+48) 572 374 434

E-mail: biuro@perimplant.pl

Godziny otwarcia

 

 

Tarnobrzeg

Poniedziałek : 9:30 - 19:00

Środa : 9:30 - 19:00

Piątek : 9:30 - 19:00

 

 

 

 Łańcut

Wtorek : 10:00 - 17:00

Czwartek : 15:00 - 20:00

 

 Sobota : nieczynne

 

Pomieszczenia klimatyzowaneUłatwienia dla osób niepełnosprawnychNapoje zimne i gorące

Perimplant

StartO nas ⇨ Dlaczego do specjalisty?

Dlaczego do specjalisty?

Wydawałoby się bez znaczenia a jakże istotne pytanie. Leczenie stomatologiczne opiera się na pracy zespołowej. Oprócz lekarza stomatologa biorą w nim udział również takie osoby jak:

  • asystentka stomatologiczna zajmuje się m.in. asystą przy leczeniu,instruktażem,dezynfekcją i sterylizacją.
  • higienistka stomatologiczna zajmuje się m.in. profilaktyką, oświatą zdrowotną, instruktażem,drobnymi zabiegami higienizacyjnymi jak np. skaling - zdjęcie kamienia.
  • technik protetyczny zajmuje się etapem laboratoryjnym w leczeniu protetycznym.

Lekarz stomatolog zajmuje się etapami klinicznymi leczenia czyli bezpośrednią pracą z pacjentem.

Lekarz stomatolog (dentysta) po ukończeniu studiów ma wszechstronne wykształcenie i może wykonywać zabiegi ambulatoryjne z każdej dziedziny stomatologii.

Podobnie jak w medycynie również w stomatologii lekarze muszą stale podwyższać swoje kwalifikacje poprzez kursy, staże szkoleniowe.
W stomatologii także istnieje system kształcenia specjalistycznego. Są to takie specjalizacje jak: stomatologia zachowawcza z endodoncją, stomatologia dziecięca, ortodoncja, protetyka, periodontologia i chirurgia stomatologiczna.

W Polsce nie ma specjalizacji z implantologii stomatologicznej.

Od kilku lat zmiany w systemie kształcenia spowodowały, że specjalizacje są jednostopniowe (czyli końcowy egzamin jest porównywalny do egzaminu na II stopień) zaś wszystkie staże muszą się odbywać w jednostkach akredytowanych czyli najczęściej akademickich. Z jednej strony utrudniło to w znacznym stopniu dostęp do specjalisty "na prowincji". Z drugiej zaś strony lekarze kończący specjalizację są wysokiej klasy specjalistami np. lekarz specjalizujący się z chirurgii stomatologicznej odbywa staże z takich dziedzin jak np.: chirurgia plastyczna, chirurgia urazowa, otolaryngologia, okulistyka, onkologia.

W związku z tym zabiegi postrzegane przez lekarza stomatologa jako trudne (usunięcie zęba zatrzymanego, resekcje, replantacje, usunięcie torbieli czy w protetyce rozległa odbudowa protetyczna) dla specjalisty są podstawowymi zabiegami.

Podobnie jest z implantologią. W tej dziedzinie również spotyka się proste przypadki i skomplikowane.

W związku z zanikami tkankowymi, po utracie zęba prostych przypadków w mojej praktyce jest ok. 20%. I to są przypadki, w których każdy stomatolog po odpowiednim przeszkoleniu powinien sobie poradzić. Niestety u większości pacjentów w planie leczenia powinno się uwzględnić poszerzenie zabiegu w postaci augmentacji tkankowej (chirurgii odtwórczej).

 
(C) 2001 - 2024 Centrum Stomatologii Estetycznej, Znieczulenia ogólne zęba, Implanty nowoczesne Rzeszów, Tarnobrzeg
realizacja medox.pl | Mapa strony | Polityka prywatności | Polityka cookies