Polish English German

Rejestracja

Telefon:
Tarnobrzeg (+48) 15 822 98 59
Łańcut (+48) 572 374 434

E-mail: biuro@perimplant.pl

Godziny otwarcia

 

 

Tarnobrzeg

Poniedziałek : 9:30 - 19:00

Środa : 9:30 - 19:00

Piątek : 9:30 - 19:00

 

 

 

 Łańcut

Wtorek : 10:00 - 17:00

Czwartek : 15:00 - 20:00

 

 Sobota : nieczynne

 

Pomieszczenia klimatyzowaneUłatwienia dla osób niepełnosprawnychNapoje zimne i gorące

Perimplant

Start ⇨ Periodontologia

Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Terminem przyzębie określa się zespół tkanek otaczających zęby : dziąsło, ozębną, cement korzeniowy i kość otaczającą ząb.
Badania wykazały, że tylko ok. 6% Polaków ma całkowicie zdrowe przyzębie, a schorzenia te stanowią drugą (po próchnicy) przyczynę utraty zębów u osób dorosłych.
Wśród najczęstszych chorób periodontologicznych spotyka się zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia.

Zapalenie dziąseł jest niejako wstępem do zapalenia przyzębia a do najczęstszych przyczyn należą zaniedbania higieniczne i odkładający się kamień z osadem.
Objawem zapalenia dziąseł jest najczęściej zaczerwienienie, obrzęk i tendencja do krwawienia dziąseł.

Leczenie zapalenia dziąseł polega na zdjęciu kamienia i osadu oraz właściwej higienie jamy ustnej. Leczone zapalenie dziąseł nie pozostawia trwałych zmian tkanek. W przypadku dalszych zaniedbań i braku leczenia zapalenie dziąseł przechodzi w zapalenie przyzębia, które prowadzi do zaniku kości, ozębnej i powstania tzw. kieszonki przyzębnej. W miarę upływu czasu dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości, wydłużenia się koron zębów, rozchwiania a w ostateczności utraty zębów. Udowodniono, że pełnoobjawowe zapalenie przyzębia szybciej i częściej rozwija się u pacjentów mających predyspozycje genetyczne do tego schorzenia.

Leczenie choroby przyzębia należy rozpocząć od usunięcia kamienia nazębnego. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego gromadzącego się na powierzchniach koron zębów to skaling naddziąsłowy, który wykonujemy używając skalerów ultradźwiękowych. Osad usuwany jest piaskarką a oba zabiegi kończą się polerowaniem. Równolegle do scalingu naddziąsłowego przeprowadza się zabieg usunięcia kamienia znajdującego się pod dziąsłem tzw. scaling poddziąsłowy.

Do usunięcia kamienia poddziąsłowego używa się skalera z odpowiednią końcówką oraz ostrych narzędzi tzw. kiret i wymaga podania znieczulenia miejscowego. Zabieg kiretażu zamkniętego wykonuje się bez wglądu w głąb kieszeni. W przypadku bardzo głębokich kieszonek wykonuje się zabieg kiretażu otwartego, w którym nacina i odchyla się dziąsło aby pod kontrolą wzroku dokładnie oczyścić kieszeń. Zabiegi te pozwalają na zahamowanie schorzenia. Nie prowadzą jednak do regeneracji utraconych tkanek.
W sytuacji współistnienia przy zapaleniu przyzębia głębokich pionowych zaników kostnych wykonujemy zabiegi tzw. sterowanej regeneracji kości – GBR. W zabiegach tych materiałem wypełniającym kieszenie jest kość własna z materiałem kościozastępczym. Przed zaszyciem dziąsła pokrywa się materiał przeszczepowy specjalną błonką ochronną – membraną.

Niekiedy dochodzi do pionowych zaników dziąseł tzw. recesji dziąseł. Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się recesji jest zbyt silne, nadmierne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką, ruchami poziomymi. W sytuacji gdy dochodzi do niewielkiego odsłonięcia się korzenia warto zwrócić uwagę czy szczoteczkę używamy we właściwy sposób. To proste działanie nieraz może zapobiec dalszemu pogłębianiu się schorzenia.

Leczenie recesji jest związane z zabiegiem chirurgicznym. Jednym z najczęstszych zabiegów pokrywania recesji jest przeszczep tkanki łącznej pobieranej zwykle z podniebienia.

Ładny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, a także zdrowe dziąsła.

 
(C) 2001 - 2024 Centrum Stomatologii Estetycznej, Znieczulenia ogólne zęba, Implanty nowoczesne Rzeszów, Tarnobrzeg
realizacja medox.pl | Mapa strony | Polityka prywatności | Polityka cookies